Do tej pory wyzwaniem EDK było przejście nocą, w samotności i skupieniu Drogi Krzyżowej naszego Pana Jezusa Chrystusa. Sam trud wędrówki wydawał się wielki. Nie chodziło o to, aby przejść trasę, ale o to, aby ją pokonać i stać się pięknym człowiekiem.

Tej zmiany, zapragnęło ok. 100 osób, które wzięły udział w III Ekstremalnej Drodze Krzyżowej śladem parafii dekanatu starogardzkiego. To piękne spotkanie miało miejsce w wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego. Rozpoczęło się wspólną Eucharystią o godz. 19:30 w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, której przewodniczył ks. Maciej Gizela. Po niej uczestnicy EDK wyruszyli w drogę zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe, latarki, rozważania. Wyruszyli w lekkim deszczu, między lasami i polami, pełni niepewności czy się uda? Czy uda się zmienić, by być pięknym człowiekiem?

Niesamowite przeżycie. „Nie warto żyć normalnie, trzeba żyć ekstremalnie. Tu, podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, wiara stykała się z decyzjami woli, emocjami. To było prawdziwe ćwiczenie, człowiek rzeczywiście może być potem przemieniony.”

Wszystkie 14 stacji na terenie dekanatu starogardzkiego, były okazją do rozważania męki Jezusa i modlitwy. Ostatnia stacja miała miejsce w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele św. Wojciecha. Ilu uczestników dotarło do końca zmagając się z 35 km odcinkiem? – tego nie wiemy. Oni wiedzą; Oni wiedzą jacy wyszli i jacy wrócili.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom EDK, nade wszystko dziękujemy Księżom Proboszczom parafii dekanatu starogardzkiego za wszelką życzliwość, za możliwość zatrzymania się w otwartych kościołach przez całą noc wędrówki, za ciepłą herbatę za wielkie serce.

Mamy nadzieję, że za rok znów wyruszymy na Ekstremalną Drogę Krzyżową, by znowu poddać się działaniu Jezusa, który pragnie przemieniać człowieka.

Dziękujemy, że jesteście!!!

Podsumowanie:

W EDK Sługi Bożego ks. Henryka Szumana wzięło udział: ok 100 w tym:

Parafia Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim: 3 osób
Parafia Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata w Starogardzie Gdańskim: 2 osoby
Parafia  Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce: 3 osoby
Parafia  św. Jana Chrzciciela w Suminie: 5 osoby
Parafia Matki Kościoła w Starogardzie Gdańskim: 5 osób
Parafia  NSPJ w Starogardzie Gdańskim: 11 osób
Parafia  św. Barbary w Kokoszkowach: 5 osoby
Parafia  św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim: 8 osób
Parafia św. Katarzyny w Starogardzie Gdańskim: 5 osób
Parafia św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim: 29 osób
Inne: (Gdańsk, Kolonówka, Skarszewy, Pączewo, Czarna Woda, Malbork, Ełganowo, Dzierżążno, Krąg) 24 osób

Trasa liczyła: 35,1 km

Categories:

Share via
Copy link
Powered by Social Snap