W sobotę 17 czerwca odbyła się w Pelplinie jedenasta edycja przedwakacyjnego spotkania młodzieży diecezji pelplińskiej pod nazwą „Przystań – warsztaty dla duszy”. Biskup pelpliński Ryszard Kasyna podkreślił uzasadniając spotkanie: „potrzebujemy powiewu Ducha Świętego, potrzebujemy mocy w naszym pielgrzymowaniu”.

Godziny przedpołudniowe miały charakter pracy w grupach. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach: Jak rozważać Boże Słowo? Jak adorować Pana Jezusa? Jak dobrze przygotować się do spowiedzi św.? Jak rozeznawać życiowe powołanie? oraz muzycznych, tanecznych, medialnych, rękodzielniczych, w grze terenowej i sportowych.

Po obiedzie miał miejsce program modlitewny. Rozpoczęła go Koronka do Miłosierdzia Bożego, rachunek sumienia oraz możliwość przystąpienia do spowiedzi św.

Centralnym punktem dnia była Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. We wstępie do Mszy św. główny celebrans zauważył, że „spotykamy się, aby cieszyć się życiem, by dziękować Bogu za wszelkie dobro, które jest naszym udziałem”. Hierarcha uzasadniał cel tego spotkania tym, że „potrzebujemy powiewu Ducha Świętego, potrzebujemy mocy w naszym pielgrzymowaniu, w trudnościach, które nas doświadczają”.

W homilii biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj skupił się na wydarzeniach opisanych w Ewangeliach, które ukazują spotkania Chrystusa z młodymi. Duchowny podkreślał, że „często boimy się Jezusa, który każe nam rezygnować z czegoś, co nas degraduje”. „Jezus pragnie dojrzałości młodych ludzi, a dojrzałość to nie tylko pragnienie idealizmu i bujanie w obłokach”, mówił kaznodzieja, zauważając, że „pragnienie doskonałości bez zaufania Jezusowi kończy się smutkiem”. Bp Okroj przypominał, że Jezus uzdrawia a końcem tego „jest uzdrowienie w rodzinie”, dlatego też apelował o modlitwę za bliskich, „trzeba modlić się za mamę i tatę, za rodzeństwo, aby rodzina była rodziną”. Przypomniał, że pomocnymi w spotkaniu z Jezusem zawsze może być Maryja i Józef, „bo oni mają wprawę w skutecznym szukaniu Jezusa”.

Po Mszy św. na tzw. Przystani Jana III Sobieskiego odbył się dwugodzinny koncert ewangelizacyjny prowadzony przez zespół wokalno-instrumentalny „Na cały głos”.

Na zakończenie biskup Ryszard Kasyna wymieniał długą listę osób oraz instytucji, którym dziękował za pomoc w zorganizowaniu „Przystani”, która w tym roku zgromadziła ponad 2 tysiące młodzieży.

Categories:

Share via
Copy link
Powered by Social Snap