Zdrowie
Podstawowym warunkiem bezpiecznego pielgrzymowania jest dobry stan zdrowia. Jeżeli chorujesz na choroby przewlekłe (np. cukrzyca, alergie, astma, nadciśnienie tętnicze, padaczka, choroby serca, przewodu pokarmowego itp.) koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem i zapytaj czy możesz uczestniczyć w pielgrzymce. Opisz jak wygląda jej charakter, codzienny kilkunasto kilometrowy marsz, nieregularny tryb żywienia, trudne warunki atmosferyczne. Jeżeli lekarz wyrazi zgodę możesz z nami iść, tylko nie zapomnij zabrać odpowiedniej ilości leków.
Ubiór
Tych kilka porad pomoże Ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Zadbaj o wygodne i rozchodzone obuwie. Pamiętaj, że nogi podczas takiego marszu puchną. Lepiej żeby było one luźne na tyle, aby zmieściły się np. grube skarpety. Nie zapomnij zabrać obuwia zapasowego, żeby nie iść w przemoczonych butach.
Kolejnym elementem wygodnego ubioru jest bielizna. Jeżeli posiadasz to najlepiej termoaktywna, dobrze dopasowana. Dla Panów polecamy przylegające bokserki z dłuższą nogawką, z jak najmniejszą ilością szwów, a dla Pań najlepiej bielizna bez koronek, wstawek i dodatkowych ozdób – wszystko to może powodować bolesne obtarcia.
Pozostałe części ubioru niech będą luźne i przewiewne – jeansy naprawdę nie są wygodne :) Pogoda na trasie często bywa zmienna dlatego postaraj się dobrać strój uniwersalny i miej zawsze coś na ochronę przed słońcem i deszczem.
Wyśpij się, bo potem może być trudno o spokojny sen.
W drodze
- Nie marnuj czasu przeznaczonego na sen (wczesne pobudki dają się we znaki).
- Koniecznie zjedz rano śniadanie.
- Nie zapomnij zabrać leków.
- Pij wodę butelkowaną, najlepiej niegazowaną.
- Postaraj się ograniczyć jedzenie lodów i dużej ilości słodyczy, pamiętaj jednak, że mały batonik doda Ci na trasie sporo sił.
- Posmaruj się kremem z filtrem kiedy bardzo świeci słońce.
- Obowiązkowo stosuj nakrycie głowy – uchroni cię to przed udarem.
- Uważaj na węże, żmije oraz kleszcze i inne owady.