W weekend obejmujący III niedzielę Wielkiego Postu odbyły się rekolekcje dla pielgrzymów naszej diecezji, a tym samym spełniło się duchowe pragnienie wielu pątników. Trzydniowemu spotkaniu przewodził ks. Piotr Lipkowski – przewodnik grupy tczewskiej pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej.

Wydarzenie odbyło się w dniach 18-20 marca w Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowym Diecezji Pelplińskiej, mieszczącym się w malowniczej, nadmorskiej Białogórze. Było ono odpowiedzią na potrzebę pątników, którzy gorąco pragnęli spotkania i duchowego wsparcia – nie tylko podczas tych rekolekcji w drodze. Był to pierwszy taki zjazd, w którym uczestniczyli piesi pielgrzymi ze wszystkich grup pielgrzymkowych naszej diecezji, to jest grupy chojnickiej, kaszubskiej, kociewskiej, świeckiej oraz tczewskiej. Dzięki temu uczestnicy spotkali nie tylko braci i siostry, których znają z własnej grupy, ale również tych, którzy do stóp Matki na Jasnej Górze wędrują innymi szlakami.

W trakcie trzydniowego spotkania wierni doświadczyli wielu pięknych, pełnych Bożej obecności przeżyć – zarówno w trakcie modlitw, Adoracji Najświętszego Sakramentu czy Eucharystii, jak i podczas konferencji, a nawet zwykłych rozmów z księżmi i innymi osobami.

Piątkowy wieczór rozpoczął się integracją i wzajemnym poznaniem pątników, którzy następnie – jak to oni – ruszyli w drogę, aby na nadmorskiej promenadzie uczestniczyć w Drodze Krzyżowej. Jej rozważania poświęcone były obecnej sytuacji w Ukrainie. Nabożeństwo zakończyło się na pięknie oświetlonej księżycem plaży, gdzie wierni odśpiewali Apel Jasnogórski i otrzymali od kapłana błogosławieństwo na spokojną noc.

W sobotę przypadała uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Dla uczestników rekolekcji było to tym intensywniejsze przeżycie, że znajdowali się oni akurat w ośrodku, którego patronem jest ten właśnie święty. Podczas drugiego dnia rekolekcyjnego wierni odśpiewali Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, po raz kolejny przeszli promenadą (tym razem modląc się Koronką do Bożego Miłosierdzia), adorowali Pana Jezusa w kaplicy i uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej. Rekolekcjonista, ks. Piotr Lipkowski, wygłosił tego dnia dwie konferencje. Wieczór upłynął pątnikom podczas wspólnego oglądania filmu o pielgrzymim trudzie podczas wędrówki do Santiago de Compostela – „Ślady stóp”. Dzień oczywiście nie mógł zakończyć się inaczej, niż wspólną modlitwą.

Niedzielny poranek przypomniał uczestnikom rekolekcji pielgrzymkowe, wczesne pobudki – już o 5 nad ranem bowiem wyruszyli nad morze, aby wspólnie odmówić Różaniec. Po powrocie tradycyjnie już odśpiewali Godzinki, a następnie wysłuchali konferencji. Ostatnim punktem spotkania była natomiast niedzielna Msza Święta.

W trakcie tych trzech wspólnie spędzonych dni uczestnicy wymienili się nie tylko własnymi doświadczeniami z pielgrzymiego szlaku, ale również podzielili swoimi świadectwami, nierzadko poruszając pozostałych do łez. Nawiązały się nowe, piękne przyjaźnie, spontanicznie powstała też rekolekcyjna grupa muzycznych. Wspólnie spędzony czas upłynął pod znakiem Bożej Miłości, którą wszyscy mogli odkryć w usłyszanym Słowie Bożym, rozmowie z bliźnim i każdym, nawet najdrobniejszym geście.

Tegoroczne spotkanie było pierwszymi takimi rekolekcjami dla pątników z Diecezji Pelplińskiej. Pielgrzymkowi przewodnicy ustalili już, że będzie to wydarzenie cykliczne, co roku odbywające się w tym samym czasie, czyli w 3. tygodniu Wielkiego Postu. Teraz jednak pielgrzymi wyczekują swojego ulubionego miesiąca roku – sierpnia, kiedy to po raz kolejny będą mogli spotkać się na pielgrzymim szlaku.

– Piesza pielgrzymka na Jasną Górę dla wielu pątników jest czasem mocnego doświadczenia darmowej, bezwarunkowej miłości Pana Boga – mówi ks. Piotr Lipkowski. – Tak mocnej, że człowiek staje się najlepszą wersją samego siebie, według Bożego zamysłu i powołania – dodaje.

 Katarzyna Lewicka (grupa Kociewie)

Categories:

Share via
Copy link
Powered by Social Snap